DEMENCIA PREVENCIÓ

A demencia világszerte hozzávetőleg 50 millió embert érint.

A demencia nem egy betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely olyan betegségek csoportját jelöli, melyek memóriazavarral, kognitív funkció romlással járnak. Elsősorban a 65 év felettieket érinti. Előzetes becslések alapján 2050-re ez a szám nagyjából háromszorosára fog emelkedni, 152 milliós nagyságú lesz az érintettség. Ezért a WHO kiemelt programként kezeli, és ezt kéri a tagállamoktól is.

A megelőzés érdekében az egészséges életmód elengedhetetlen, hiszen azzal, hogy vigyázunk testsúlyunkra, rendszeresen mozgunk, vérnyomásunkat, vércukrunkat karbantartjuk, máris tettünk a demencia megelőzéséért! A kialakulásában nagy szerepet játszik még a dohányzás, illetve az alkoholfogyasztás mértéke is. Egészségünk megőrzése érdekében járjunk rendszeresen szűrővizsgálatokra.
A demenciával szemben védőfaktorként tudnak szolgálni szociális kapcsolataink, legyen szó családdal, vagy barátokkal töltött időről.

FONTOS: A DEMENCIA NEM A TERMÉSZETES ÖREGEDÉS RÉSZE!

A DEMENCIA TÜNETEI:
• Szellemi teljesítmény csökken
• Rövidtávú memória romlása
• Beszélgetés közben nem ugranak be a szavak
• Elmegy egy ismert helyre és eltéved
• Indokolatlannak tűnő hangulatváltozások
• Megváltozott személyiség, viselkedés
• Szorongás, kényszeresség

Az egészséges életmóddal 40%-ban csökkenthetők a rizikófaktorok!

PREVENCIÓS PLAKÁT FEBRUÁR- DEMENCIA